Tajwan z dzieckiem Wąwóz Taroko
Home samochodem Wąwóz Taroko z dzieckiem- najpiękniejsze miejsce na Tajwanie

Wąwóz Taroko z dzieckiem- najpiękniejsze miejsce na Tajwanie

by Monika Kondej
3089 views

Wąwóz Taroko na wschodzie wyspy to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejsze, miejsce na Tajwanie. Na szczęście Wąwóz Taroko można bez problemu zwiedzać też małym dzieckiem.

Jak zwiedzać Wąwóz Taroko z małym dzieckiem

Ogromną zaletą Parku jest to, że pięknymi widokami można cieszyć się bez większego wysiłku. Wzdłuż kanionu wiedzie droga, dlatego można po prostu przejechać samochodem lub skuterem i zatrzymać się w najładniejszych miejscach i przy punktach widokowych. Takie szybkie zwiedzanie można zrobić nawet w 2-3 godziny.

W Taroko jest też kilka pieszych szlaków, różniących się długością i trudnością od godzinnego spaceru po płaskim po poważniejsze kilkugodzinne i kilkudniowe trekingi.

-> Przydatne linki do zaplanowania tras w Taroko:

Ścieżki widokowe w Taroko – łatwe do zrobienia z dzieckiem (zrobiliśmy pierwsze cztery):

  • Tunnel of Nine Turns Trail (Jiuqudong) – 1.9km, 30min w dwie strony
  • Baiyang Waterfall – 2.2 km, 1,5h w dwie strony
  • Swallow Grotto Trail (Yanzikou) – 1.37km, 10-30min w dwie strony
  • Shakadang Trail – 4.4km do 3D Cabin, 3-4h w dwie strony
  • Changchun Trail (Eternal Spring Shrine Trail) – 1.35km
  • Lushui-Heliu – 2km
  • Huitouwan (Switchback) – Lianhua Pond – 3.7 km

Jak zwiedzać Wąwóz Taroko z małym dzieckiem

Na zwiedzenie Parku Narodowego Taroko przeznaczyliśmy jeden dzień i było to o co najmniej jeden dzień za mało.

Zaczynamy od wizyty w centrum informacyjnym, gdzie dostajemy mapę i podpowiedzi, które szlaki nadają się do zrobienia z małym dzieckiem.

-> Yanzikou (Swallow Grotto)

Najpierw jedziemy na szlak Yanzikou (Swallow Grotto). Krótki, ale bardzo widokowy odcinek kanionu, wzdłuż drogi. Jedziemy tu w pierwszej kolejności, bo po godzinie 10:00 może już nie być miejsc do parkowania.

Zwiedzać trzeba w kaskach, na wypadek gdyby coś zaczęło się sypać. Na szczęście nic nam na głowy nie spadło. A kaski wypożycza się bezpłatnie tuż przy drodze, zaraz przy zjeździe na szlak – nie da się nie zauważyć gdzie.

-> Wodospad Baiyang

Gdy w tunelu zaczyna się robić tłoczno jedziemy dalej, na szlak wiodący do wodospadu. To 4 kilometrowa ścieżka po płaskim, jednak w pełnym słońcu.

Wytchnienie od słońca dają tunele – po drodze mijamy ich aż siedem.

Trasa zupełnie nie męcząca, jedynym wyzwaniem może być dla niektórych przejście przez wiszący most – nie ma się jednak czego bać, jest bardzo stabilny i porządnie zabezpieczony.

Przy wodospadzie robimy sobie przerwę na przekąski i śpieszymy się z powrotem, bo czas szybko leci, mamy na Taroko tylko jeden dzień a jeszcze tyyyle do zobaczenia!

Już żałujemy, że zaplanowaliśmy w tej okolicy tylko jeden dzień.

-> Tunnel of Nine Turns

To podobno najładniejszy odcinek drogi przez Taroko. Skoro najładniejszy, to wszyscy tu oczywiście jadą. Przejeżdżamy ten odcinek kilka razy, nie zatrzymujemy się jednak nigdzie bo po prostu nie ma gdzie.

A tak przy okazji – jeśli lubicie takie klimaty – tunele i drogi wykute w skałach to wcale nie brzydsze można podziwiać duuużo bliżej – zerknij do naszej relacji z Czarnogóry. Bardzo polecamy ten kierunek, widokowo niczym nie ustępuje Taroko!

-> Shakadang

Po obiedzie, na zakończenie pobytu w Taroko idziemy na szlak Shakadang Trail. Podobnie jak spacer do wodospadu, ścieżka jest głównie po płaskim, zupełnie nie męcząca za to z przepięknymi widokami na rzekę.

Niestety czas nas goni i nie udaje nam się dojść do końca ścieżki. Zawracamy po około 1,5h bo chcemy zdążyć na klify zanim się ściemni.

-> Klify Qingshui (Qingshui Cliff)

Klify są poza parkiem Taroko, około 30 minut jazdy. Dojeżdżamy niestety dopiero gdy robi się ciemno. Dosłownie biegniemy z parkingu po schodach na dół.

Udaje się po drodze zrobić dwa zdjęcia.

Potem nastaje totalna ciemność. Z czołówką wspinamy się z powrotem na parking i jedziemy na kolację na nocny market do Hualien.

Gdzie spać w Taroko

Żeby zwiedzić kanion można spać na terenie parku (jest kilka hoteli, podobno marnej jakości i kilka dobrych, ale baaardzo drogich). Można też zatrzymać się w miejscowości Hualien, skąd do Taroko jedzie się około 40 minut. Jest to jednak opcja dla osób z samochodem.

Osobiście polecam nocowanie w Hualien, najlepiej w B&B z widokiem na Pacyfik. W połączeniu z nocnym marketem jest to idealne miejsce na wieczór po całym dniu w parku.

Co robić w Hualien – nocny market i spacer nad oceanem

-> Nocny market w Hualien

Zaleta nocowania poza Parkiem Narodowym w Hualien, to nocny market. Szczerze polecamy ten market szczególnie gdy jest się z dzieckiem. W przeciwieństwie do tych w Tajpej i Kaohsiung jest mniej tłoczno, ulice są szerokie, a jedzenie nie mniej pyszne.

Wózek w samolocie poradnik

Zajrzyj jeszcze tutaj

Używamy ciasteczek. Zgadzam się Czytaj więcej >>