Tajpej

by Monika Kondej
2054 views

W Tajpej wylądowaliśmy wieczorem po 12 godzinach lotu. W stolicy Tajwanu jest kilka miejsc, które warto zobaczyć, ale dwa dni powinny wystarczyć na zwiedzanie.

Tego dnia odwiedziliśmy już tylko nocny market Shilin, który znajdował się na przeciwko naszego hotelu. Właściwe zwiedzanie Tajpej zostawiliśmy na następny dzień.

Tajpej nie jest dużym ani niezmiernie ciekawym miastem, dlatego dwa dni w zupełności wystarczą żeby zobaczyć najbardziej znane miejsca.

  • Dzień I: Odwiedziliśmy: Świątynię Konfucjusza, Memoriał Chiang Kai Szeka, wieżowiec Tajpej 101 (bez wjeżdżania na górę).
  • Dzień II : Rano weszliśmy na Elephant Mountain, a po południu wjechaliśmy Gondolą do wioski Maokong.
  • Dzień III: Na koniec pobytu – przed wylotem, odwiedziliśmy zoo (większość dnia padał deszcz).

Po mieście poruszaliśmy się metrem i autobusami (samochód wynajęliśmy dopiero przed wyjazdem w drogę).

-> Wieżowiec Tajpej 101

Po oddaniu w 2004 roku był to najwyższy budynek na świecie. Miano najwyższego budynku stracił dopiero w 2010, gdy wybudowano Burj Khalifa w Dubaju (828m).

Tajpej 101 ma, uwaga, 101 pięter i 509.2 metry wysokości. My odpuściliśmy sobie wjazd na górę, bo akurat był dość pochmurny dzień a nasza córka nie czuła się najlepiej. No i uznaliśmy, że widok na Tajpej z wieżowcem w tle byłby w sumie fajniejszy niż widok z samego wieżowca – jeśli myślicie podobnie to polecamy wejście na Elephant Mountain (piszemy o tym odrobinę niżej).

Za to bardzo polecamy food court w centrum handlowym i restaurację Din Tai Fung znaną z wyśmienitych Dim Sumów – długo się czeka na stolik, dlatego najlepiej wziąć numerek i pójść międzyczasie na bubble tea.

DOJAZD I WJAZD NA PLATFORMĘ >> Czerwona linia metra do stacji Taipei 101. Platformy widokowe znajdują się na kilku piętrach. Dostępne są różne bilety, można je kupić online a szczegóły możecie sprawdzić na stronie wieżowca Taipei 101 (KLIK).

-> Memoriał Chiang Kai Szeka

Memoriał prezydenta Chiang Kai Szeka to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Tajpej, a może nawet na całym Tajwanie.

Budynek oficjalnie otworzono w 1980 roku ku pamięci zmarłego w 1975 roku prezydenta Chiang Kai Szeka. Przy okazji wizyty na Placu Wolności, gdzie znajduje się Memoriał, można jeszcze obejrzeć budynki Teatru Narodowego (National Theater) i Filharmonii (National Concert Hall).

DOJAZD >> Zaraz przy wyjściu z placu jest stacja metra Chiang Kai-Shek Memorial Hall Station. Dojeżdżają tu linie czerwona i zielona.

-> Świątynie Konfucjusza i Dalongdong Baoan

W Tajpej nie ma zbyt wielu zabytków, a przynajmniej takich starych, sprzed wieków. Sławne świątynie to tak naprawdę rekonstrukcje. Nie znaczy to, że nie warto tam zajrzeć. Najbardziej znane to chyba właśnie odwiedzone przez nas świątynie Baoan i Konfucjusza, leżące obok siebie. Świątynie są w ciągłym użyciu, także nie są to tylko turystyczne atrakcje, zdecydowanie więcej w nich modlących się miejscowych niż turystów. To nas w sumie zaskoczyło, bo przykładowo w Japonii wszystkie znane świątynie polecane do zobaczenia to zabytki, w których tłoczą się zorganizowane wycieczki i żadnego mistycyzmu tam raczej nie doznamy.

DOJAZD >> Stacja metra Yuanshan Station.

-> Elephant Mountain

Góra, z której można podziwiać przepiękną panoramę Tajpej – zdecydowanie warto tu przyjść na wschód lub zachód słońca.

Wspinaczka to wejście po dość stromych schodach. Dotarcie do głównej platformy widokowej zajmuje około 20-30 minut w jedną stronę (lub szybciej jeśli ma się kondycję albo idzie bez dziecka w nosidle).

Szlak biegnie dalej, za platformami widokowymi, ale już bez takich widoków, za to w przyjemniej zieleni – całość ma niecałe 1,5km i zajmuje około 1h, przy wejściu jest mapa.

My niefartownie przyjechaliśmy w weekend, w dodatku bardzo gorący dzień i zbliżała się godzina 11:00 – jak wiadomo z dzieckiem nie zawsze da się wybrać idealną porę czy zrealizować optymalny plan. Zdecydowanie polecamy wybrać środek tygodnia i być na miejscu najpóźniej o 9:00 rano lub popołudniem, na zachód słońca (widok musi być fantastyczny!).

Po drodze jak i na górze mijaliśmy tłumy innych turystów, przy charakterystycznych kamieniach i na platformie widokowej były wręcz kolejki do zrobienia zdjęć. To wszystko nie popsuło jednak efektu WOW i widok zdecydowanie warty jest wysiłku!

ELEPHANT MOUNTAIN Z DZIECKIEM >> Absolutnie nie zabierajcie wózka, chyba że dogadacie się z kimś na dole (może w sklepie lub kawiarni – ale bezpośrednio tam gdzie zaczyna się szlak nie widzieliśmy nic takiego), żeby przechował wózek na czas wejścia. Stopnie są momentami dość wysokie więc małym dzieciom może być ciężko po nich przejść całą trasę.

DOJAZD >> Stacja Xiangshan na czerwonej linii MRT (jeden przystanej za Tajpej 101). Ze stacji metra trzeba jeszcze iść około 10 minut do miejsca, gdzie zaczyna się szlak.

-> Maokong Gondola

Po południu wjechaliśmy Gondolą do wioski Maokong. Mieliśmy nadzieję na piękną panoramę miasta i zachód słońca. Ale zdecydowanie nie wiedzieliśmy gdzie tam iść i czego szukać, bo pięknych widoków nie widzieliśmy. Atrakcją było jedynie przejechanie się wagonikiem z przeszkloną podłogą.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie wagoniki mają przeszkloną podłogę. Bilet kosztuje tyle samo, ale trzeba stanąć w innej kolejce. Jest ona oczywiście dłuższa, ale czekaliśmy poniżej godziny. Do środka można zabrać wózek, ale trzeba go złożyć.

Kolejka ma 4 stacje i 4km długości. Przejazd w jedną stronę zajmuje około 20-30 minut. Bilety można kupić na miejscu w okienku lub automacie.

DOJAZD >> Taipei Zoo Station na brązowej linii metra. To jest ta sama stacja, na której wysiada się do ZOO.

-> ZOO

ZOO raczej nie znalazłoby się na naszej liście atrakcji do zobaczenia gdybyśmy byli bez dziecka. Ale trafił się akurat bardzo pochmurny dzień, więc wykorzystaliśmy to na wizytę w ZOO.

Nie jestem fanką zoo, to jest podobno jednym z lepszych w Azji, a nadal widok zwierząt w małych klatkach był dość przygnębiający.

Oprócz standardowych zwierząt, w Tajpejskim zoo można zobaczyć pandy wielkie (trzy sztuki) i misie koala (tych było dużo więcej).

DOJAZD >> Taipei Zoo Station na brązowej linii metra. Na tej samej stacji wysiada się do kolejki Maokong Gondola.

Używamy ciasteczek. Zgadzam się Czytaj więcej >>