Żeby wjechać do Indii potrzebna jest wiza. Wyrobiliśmy ją w Kathmandu w Nepalu. Wizę wyrabia się w Indian Visa Service Centre
UWAGA! Poniżej opisujemy jak wyglądało wyrabianie wizy do Indii w Nepalu w październiku 2012 roku. Międzyczasie zmienił się nieco sposób załatwiania wizy do Indii. Doszedł nowy element – wypełnienie wniosku on-line przed pierwszą wizytą. Szczegóły znajdziecie tutaj
PIERWSZA WIZYTA – złożenie telexu
Pierwsza wizyta to złożenie tzw. telexu, czyli formularza. Formularz pobiera się i wypełnia już na miejscu. Jest on potem wysyłany przez ambasadę Indii do naszego kraju (ale nie wiemy dokładnie czy do ambasady Indii w Polsce, czy do MSZ czy jeszcze gdzieś indziej).
Okienko otwierają o 9.30. Warto być na miejscu wcześniej, żeby zająć kolejkę, My byliśmy o 7:40 rano i byliśmy 5. Chwilę po 8:00 ludzi zaczęło szybko przybywać. O 8.30 strażnik otworzył bramę i wpuścił wszystkich do poczekalni, przy okazji wydając numerki. Międzyczasie korzystając z tłoku przy bramie kilka osób tradycyjnie się wepchało, ale panował ogólny porządek i nie daliśmy się wypchać gdzieś na koniec. Po 10:00 rano mieliśmy już złożone telexu.
Uwaga, przy składaniu teleksu dostaniemy formularz, który trzeba złożyć przy następnej wizycie. Jeśli zgubimy formularz to można go też pobrać z Internetu albo poprosić na miejscu o nowy. Wnosimy również opłatę za telex i dostajemy potwierdzenie; jego już lepiej nie gubić, bo trzeba będzie jeszcze raz zapłacić.
koszty: 300 nepalskich rupii
potrzebne dokumenty: telex, który pobiera się na miejscu
DRUGA WIZYTA – złożenie wniosku o wizę i zostawienie paszportów
Data drugiej wizyty wyznaczana jest przez urzędnika i są to 4 dni robocze od momentu złożenia telexu. Jeżeli nam się spieszy to możemy zapytać o bliższy termin, ale szanse są marne. Za to jeśli chcemy przyjść później to nie ma problemu. My nie pytając o taką możliwość przyszliśmy dopiero po ponad dwóch tygodniach, jak wróciliśmy z treku wokół Annapurny.
Podobnie jak za pierwszym razem, trzeba przyjść wcześnie rano, żeby zająć kolejkę. Tym razem byliśmy kilkanaście minut później, czyli o 8:00 i już było o wiele więcej ludzi. Okienko otwarte dopiero od 9:30, ale wszystko szło sprawnie i przed 11:00 udało nam się złożyć wnioski.
Jeśli urzędnik przyjął od nas wniosek o wizę, paszport i zapłatę, to znaczy, że wizę dostaniemy. Może się zdarzyć, że przez te cztery dni robocze ambasada nie otrzymała odpowiedz z naszego kraju i wtedy każą nam przyjść popołudniu, albo następnego dnia. Raczej nie często się to zdarza, choć spotkaliśmy parę z Ukrainy, która była już w ambasadzie trzeci raz z zapytaniem o odpowiedź z kraju.
Podczas tej wizyty składa się wypełniony formularz, który dostaliśmy za pierwszym razem, zostawia się też paszporty i wnosi opłatę za wizę.
koszty: 3850 nepalskich rupii
potrzebne dokumenty: paszport, 2 zdjęcia paszportowe, wypełniony wniosek o wizę
TRZECIA WIZYTA – odbiór paszportów
Trzecia wizyta jest tego samego dnia co druga wizyta, tylko po południu. To już tylko odbiór paszportów z wklepaną wizą. Odbywa się bardzo szybko, choć nie ma co liczyć, że zaczną wydawać paszporty punktualnie. Teoretycznie odbiór zaczyna się od 17.00.
WAŻNOŚĆ WIZY
Dostaliśmy wizę na 3 miesiące. Byliśmy zaskoczeni, bo chcieliśmy na 6 miesięcy. Ale podobno poza własnym krajem można dostać tylko na 3. Podobno też jak się ładnie poprosi w okienku to dadzą na 4. Spotkana para Australijczyków zapytała pana z okienka czy mogą mieć na dłużej i dostali na 4…Jak widać pan z okienka też ma coś do powiedzenia…
Uwaga! Wiza do Indii jest ważna od momentu wydania, a nie od momentu przekroczenia granicy.Przykładowo, jeśli dostaliśmy wizę na trzy miesiące 1 lipca, zaś wjeżdżamy do Indii dopiero 1 sierpnia, to możemy być w Indiach już tylko 2 miesiące.
wielokrotny wjazd
W przypadku wizy do Indii nie funkcjonuje wiza wielokrotnego wjazdu. Za każdym razem po opuszczeniu kraju trzeba ubiegać się o wizę ponownie. Do nie niedawna obowiązywała zasada, że od wyjazdu z Indii musi upłynąć co najmniej 2 miesiące, aby dostać kolejną wizę. Zasada ta została jednak zniesiona.