Greenwich z dzieckiem
Home Londyn z dzieckiem Jeden dzień na Greenwich

Jeden dzień na Greenwich

by Monika Kondej
3306 views

Greenwich to jedno z naszych ulubionych miejsc w całym Londynie. Warto tu spędzić jeden dzień, a nawet więcej, bo atrakcji jest sporo, a okolica urocza.

Greenwich kojarzy się głównie z Południkiem Zero. Dla mnie to przede wszystkim ogromny park ze wspaniałym widokiem na Londyn i fajny market ze street foodem. Obok okolicy St. Paul’s Cathedral, to moje ulubione miejsce w Londynie.Jak spędzić jeden dzień na Greenwich

Gdy mieszkaliśmy w Londynie, bywaliśmy na Greenwich dość często.

Poniższa trasa jest do zrobienia w jeden dzień, jak najbardziej w towarzystwie dzieci, również tych najmłodszych. Będzie to jednak dość szybkie tempo.

Opisuję wszystkie lubiane przez nas miejsca na Greenwich, ale plan zdecydowanie należy dostosować pod siebie i niektóre elementy po prostu odpuścić.

PROPONOWANA TRASA

 • Island Gardens (DLR) ->
 • Greenwich Foot Tunnel ->
 • Cutty Sark ->
 • Promenada wzdłuż Tamizy ->
 • The University of Greenwich ->
 • Maritime Museum ->
 • The Royal Observatory/Planetarium ->
 • Greenwich Market ->
 • Greenwich Pier ->
 • Powrót Łódką

>> Greenwich Foot Tunnel <<

Wycieczkę zaczynamy na stacji Island Gardens (DLR). Stąd idziemy piechotą, tunelem pod Tamizą. Tak, tak, można przejść tunelem pod rzeką i jeśli tylko nie cierpicie na klaustrofobiczne lęki, szczerze polecam! Jest to interesujące doświadczenie, ale tunel jest dość długi i ponury. Niektórzy mogą czuć się niekomfortowo. Na dół schodzi się po długich, krętych schodach.

Greenwich Foot Tunnel
Greenwich Foot Tunnel

Greenwich Foot Tunnel ma 370m długości i schodzi do głębokości ok. 15m. Szerokość to blisko 3 metry, także jest wystarczająco dużo miejsca. Przejście zajmuje około 10 minut. Po stronie Greenwich wychodzi się wtedy wprost na statek Cutty Sark.

Tunel jest bardzo popularny, używa go sporo osób, głównie miejscowych, także na pewno nie będziecie w środku sami. Podróżujący z dziećmi w wózkach -> jest winda 🙂


>> Cutty Sark <<

Po wyjściu z tunelu od razu widzimy słynny statek Cutty Sark (wstęp £15. Można kupić bilet łączony Cutty Sark + Royal Observatory, koszt: £25). W tym miejscu w lecie, gdy jest ładna pogoda, często stoją stragany ze street foodem (rozkładają się najwcześniej około godziny 10:00). 

Cutty Sark Londyn Greenwich

W pobliżu jest też McDonald (przy stacji metra) i Starbucks – jeśli chcecie zaopatrzyć się w sieciówkową kawę na zwiedzanie.

Cutty Sark to zbudowany w XIX wieku żaglowiec, który służył do transportu herbaty z Chin. Przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych żaglowców świata. W swojej karierze pobił też wiele rekordów prędkości.

Moim zdaniem zwiedzanie Cutty Sark w środku można sobie odpuścić, jeśli nie wyczytaliśmy wcześniej w przewodnikach, że znajduje się tam cos wyjątkowo dla nas atrakcyjnego. Polecam obejść statek dookoła, porobić zdjęcia i ruszyć dalej.

>> Old Royal Naval College <<

Po obejrzeniu Cutty Sark proponuję spacer wzdłuż rzeki do przepięknych budynków The Old Royal Naval College i The University of Greenwich.

Old Royal Naval College Greenwich Londyn

Przyznaję, że nie zwiedzaliśmy w środku i nawet nie do końca wiedzieliśmy co tam jest. Zawsze nam się wydawało, że to po prostu budynki The University of Greenwich i że ich się nie zwiedza. Dopiero przygotowując ten wpis przeczytałam, że jeden z budynków to właśnie tzw. Old Royal Naval College, udostępniony do zwiedzania i znany min. z kaplicy i holu z przepięknymi malowidłami (wstęp płatny:  £12, dzieci do 16rż. darmowy).

Old Royal Naval College Greenwich Londyn

Na stronie można zobaczyć virtual tour – ja jestem absolutnie kupiona i przy następnej wizycie w Londynie na pewno tam zawitamy.

Jeśli ma się czas można pójść na dłuższy spacer promenadą wzdłuż rzeki i potem wrócić. Atrakcji na Greenwich jest jednak sporo więc przy budynkach polecam skręcić w prawo, żeby odbić od rzeki i dojść do Maritime Museum.

>> Maritime Museum <<

Maritime Museum (wstęp darmowy) jest świetnym miejscem do zwiedzania z małymi dziećmi. Jest tu cała oddzielna strefa z aktywnościami dla maluchów. W zwykłe dni wejście do strefy maluchów jest bezpłatne.

Jeśli nam się spieszy i nie zamierzamy z dzieciakami odwiedzać strefy dla maluchów, wtedy warto przejść po prostu przez budynek muzeum i wyjść drugim wyjściem, przez sklep i restaurację do parku. Jeśli pogoda sprzyja można usiąść na kawkę w ogródku na zewnątrz. Muzeum jest też popularną miejscówką do skorzystania z toalety. Toaleta i pomieszczenie z przewijakiem są przy kawiarni. Uwaga, długie kolejki.

>> Royal Observatory i Południk Zero <<

Po wyjściu z muzeum proponuję kierować się w stronę Royal Observatory (Wstęp: Dorośli  £16. Dzieci £8. Można kupić bilet łączony Royal Observatory + Cutty Sark -> Dorośli  £25, Dzieci  £12.5).

To właściwie jedyny moment, gdy może być nieco trudniej z dzieckiem w wózku, ale tylko dlatego, że jest pod górkę. Za to z góry roztacza się fantastyczny widok na panoramę Canary Wharf, czasami można też dostrzec w oddali londyńskie City.

W weekendy, przy pięknej pogodzie, cały trawnik usiany jest piknikami i jeśli macie możliwość – też zabierzcie kocyk, przekąski i posiedźcie przynajmniej z godzinkę na trawie. My często braliśmy jedzenie z Greenwich Market i jedliśmy na trawie.

Na górce można zajrzeć do Royal Observatory i Planetarium. Tutaj główną atrakcją jest zrobienie zdjęcia na Południku Zero, z jedną stopą na zachodniej półkuli i jedną na wschodniej.  Niestety, żeby zrobić takie zdjęcie trzeba kupić bilet wstępu. Linia jest za bramą, a bilety są sprawdzane przy wejściu. Przy okazji ciekawostka -> wiecie, że Południk Zero po angielsku to Prime Meridian of the World?.

Na górce znajduje się też Planetarium. Jeśli nie mamy czasu tam zajrzeć to warto sprawdzić ich pokazy online.

Po obejrzeniu wszystkiego co na górce można wrócić tą samą drogą na dół, a następnie nie iść przez University of Greenwich tylko wcześniej skręcić w lewo żeby dojść do Greenwich Market i złapać coś do jedzenia. 

>> Greenwich Market <<

Greenwich Market jest zazwyczaj baardzo tłoczny i zjedzenie na miejscu może być trudne. My najczęściej braliśmy jedzenie ze sobą do parku. Można tu znaleźć typowy street food z Azji, ale można też znaleźć greckie souvlaki czy meksykańskie tacos i burrito.

Oprócz jedzenia, jest sporo rękodzieła, trochę ubrań, trochę antyków. Raczej do pooglądania niż kupowania (ceny…). Market jest otwarty codziennie w godzinach 10:00 – 17:30.

>> Plac zabaw – Greenwich Park Playground <<

Jeśli dzieciaki potrzebują jeszcze wybiegania się to można zaliczyć plac zabaw.

Pójście najpierw na market, a dopiero potem na plac zabaw może być jednak zbyt czasochłonne. Niestety jest on nieco na uboczu. Wtedy najlepiej już wrócić do centrum ze stacji Maze Hill (uwaga, stąd nie jeździ metro, tylko national Rail), która jest zdecydowanie bliżej niż stacja Cutty Sark for Maritime Museum. 

>> Łódką po Tamizie <<

Późnym popołudniem lub wieczorem, w zależności od pory roku zdecydowanie polecam powrót do centrum Londynu łódką. W świetle zachodzącego słońca Londyn z poziomu wody wygląda bardzo malowniczo.

Old Royal Naval College Greenwich Londyn

Wszystkie łódki odpływają z Greenwich Pier przy Cutty Sark. Kasy biletowe znajdują się trochę na uboczu, w stronę The University of Greenwich. Dobrze jest zarezerwować bilet wcześniej lub przynajmniej podejść do kas zaraz rano po przyjechaniu na Greenwich i zorientować się w jakich godzinach i w jakich cenach mamy łódki do dyspozycji. Jeśli tylko jesteśmy w stanie zaplanować o której godzinie chcemy wracać to zdecydowanie polecam kupić bilet wcześniej, bo kolejki są naprawdę długie.

Łódki mają kilka przystanków, m.in Tower Gateway, Westminster. Można wysiąść w pobliżu stacji metra, z której będzie nam wygodnie wrócić do hotelu.

Jak dojechać na Greenwich

DLR

 • Stacja Island Gardens – jeśli chcecie przejść tunelem pod rzeką.
 • Stacja Cutty Sark for Maritime Museum – wtedy wychodzicie ze stacji przy McDonalds, w pobliżu Greenwich Market, do Cutty Sark będzie trzeba skręcić w lewo.

Uwaga, jadąc DLR nie pomylcie się i nie wysiądźcie na stację Greenwich! To co prawda w okolicy, ale jednak trochę za daleko żeby iść stamtąd na piechotę. 

National Rail

 • Stacja Maze Hill – jeśli chcecie iść najpierw na plac zabaw, potem parkiem można przejść do pozostałych atrakcji. Dojazd na karcie Oyster ze stacji m.in. London Bridge.

Przydatne strony

Zajrzyj jeszcze tutaj

Używamy ciasteczek. Zgadzam się Czytaj więcej >>