Cypr z dzieckiem
Home Europa Cypr z małym dzieckiem – plan zwiedzania na dwa tygodnie

Cypr z małym dzieckiem – plan zwiedzania na dwa tygodnie

by Monika Kondej
8301 views

Mimo, że Cypr nas nie zachwycił, to polecamy go na wakacje z dziećmi. Małe odległości i dużo atrakcji poza samą plażą to wystarczające powody, żeby odwiedzić Cypr z dzieckiem.

My byliśmy na Cyprze na majówkę z Nellą, gdy miała rok i 8 miesięcy. Zabraliśmy ze sobą już wtedy wielki fotelik Axkid Minikid (zapakowany po naszemu w folię bąbelkową).

SPIS TREŚCI

 1. Dojazd – jak dostać się na Cypr?
 2. Kiedy jechać – pogoda na Cyprze
 3. Gdzie się zatrzymać – noclegi na Cyprze
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 4. Cypr samochodem
 5. Cypr co zwiedzać
  • Mapa
  • Paphos
  • Avakas
  • Tombs of the Kings
  • Limassol
  • Kourion
  • Omodos
  • Larnaka
  • Ayia Napa
  • Lefkara
  • Nikozja
 6. Jedzenie
 7. Cypr z dziećmi – jak zaplanować i co zobaczyć
 8. Co jeszcze można zrobić na Cyprze z dziećmi
Wózek w samolocie poradnik

Jak dostać się na Cypr

Bezpośrednie loty z Polski na Cypr oferują linie lotnicze LOT, Ryanair i Wizz Air. Lot trwa około 3,5h w jedną stronę. Można polecieć bezpośrednio do Larnaki (bliżej wschodniego wybrzeża) lub Pafos (na zachodzie). Jeśli celujecie tylko w plażowanie to zdecydowanie Larnaka będzie dla Was wygodniejsza.

Kiedy jechać na Cypr – pogoda

W zależności od preferencji pogodowych, wizytę na Cyprze można rozważać przez cały rok.

Zimą temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni, za to w górach można zobaczyć śnieg.

Na tradycyjne ciepłe i słoneczne wakacje najlepiej wybrać się między majem a lipcem. Najlepszy okres na wizytę na Cyprze to maj i czerwiec – jest sucho, a temperatura powietrza powinna oscylować między 20 a 30 stopni.

Lipiec i sierpień mogą być dla co niektórych zbyt gorące – temperatura powietrza może często przekraczać 35 stopni w dzień, w nocy powinno być ok 25.

We wrześniu temperatura znowu spada i

Cypr z dzieckiem– gdzie się zatrzymać – noclegi na Cyprze

Najpopularniejszy kurort to Agya Napa.

Jeśli nastawaisz się na sporo zwiedzania to warto rozważyć nocleg w pobliżu Limmasol – będzie wystarczająco blisko, żeby dojechać na plaże w Aqya Napa a jednocześnie pozwiedzać wisoki w górach.

Zachód wyspy – okolice Pafos – są zdecydowanie najmniej popularne. Nie znaczy, że tu nie ma plaż czy kurortów. Jest ich po prostu mniej.

Cypr samochodem

Drogi

Drogi na Cyprze są w dobrym stanie,

Autostrady

Parkingi

Z parkowaniem samochodu nigdy nie mieliśmy problemów. W pobliżu każdej atrakcji zawsze znajdzie się miejsce, niekiedy są to parkingi płatne.

Kultura jazdy

Jeździ się zupełnie normlanie, nie ma co się obawiać wypożyczenia auta.

Cypr z dzieckiem – co zwiedzać

Paphos

Nea Kato Paphos – Paphos Archeological Park

Położone w Pafos stanowisko archeologiczne to pozostałości starożytnego miasta grecko-rzymskiego. Na wizytę można spokojnie przeznaczyć kilka godizn, bo jest po czym chodzić. Dużo słońca, mało cienia i pewne odległości do przejscia na pewno nie sprzyjają szybkiemu zwiedzaniu z dzieckiem. Warto zabrać ze sobą wodę i przekąski dla dziecka bo na terenie nie bardzo można cokolwiek kupić.

Oprócz imponujących ruin można tu zobaczyć piękne mozaiki zdobiąće podłogi i ściany budynków.

Wstęp jest płatny, parking dla samochodów znajduje się bezpośrednio przy wejściu. Można zwiedzać z wózkiem dziecięcym, tylko w niektórych miejscach są schody. Wtedy na czas zwiedzania wózek można na chwilę zostawić a dziecko wziąć w rękach.

Kanion Avakas na Półwyspie Akamas

Bardzo przyjemne miejsce na spędzenie kilku godzin. Trasa jest płaska, ale nie można jej przejść z wózkiem. Polecamy zabrać nosidełko. Warto wybrać się rano, zanim słońce będzie mocno grzać. Niesienie dziecka w słońcu a dodatkowo chronienie go przed słńcem może być bardzo męczące. W pewnym momencie przejście do dalszej części kanionu wymaga wejścia do wody. Jeśli nie chcemy zawracać przy pierwszej wodzie to warto zabrać odpowiednie buty, w których można chodzić w wodzie. Od parkingu do mejsca gdzie zaczyna się kanion trzeba trochę iść, także nie zniechęcajcie się. Koniecznie weźcie wodę bo po drodze nic nie ma.

Cypr z dzieckiem Wąwóz Avakas
Cypr z dzieckiem Wąwóz Avakas

Tombs of the King

Grobowce królewskie zdecydowanie warto odwiedzić. Nie jest to duży kompleks, ale można zrobić fajne zdjęcia w klimacie Indiany Johnsa ;). Teren jest płaski, ale do większości grobowców schodzi się na dół po schodach, także wózek trzeba zostawić na górze.

Limassol

Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

Położone między Limmasol a Pafos formacje skalne to jedna z najpopularniejszych atrakcji Cypru. Spodziewajcie się tu tłumów. Jeśli jedziecie samochodem to nawigacja poprowadzi was bez problemu, poza tym już z daleka będziecie wiedzieć, żę to tu po kolejce samochodów i autokarów zaparkowanych wzdłuż drogi.

Skały nie zrobiły na nas zupełnie żadnego wrażenia, być może dlatego, że było pochmurno i wyglądały po prostu jak skały w wodzie jakich wiele. Fajna jest za to plaża z otoczakami.

Przy skałach można się kąpać. Było chłodno i mimo to widzieliśmy kilku śmiałków. My na kąpiel się nie zdecydowaliśmy, za to po drugiej stronie drogi (można przejść tunelem podziemnym) są pyszne lody i te polecamy.

Wizyta na Skałach Afrodyty to maksymalnie 1-2 godziny, chyba że mamy ambicję obejść wszystko.

Kourion

Kourion to stanowisko archeologiczne położone 13 kilometrów na zachód od Limmasol. Są to pozostałości starożytnego miasta-państwa istniejącego między II wiekiem przed naszą erą a II wiekiem naszej ery.

Oprócz imponującego amfiteatru (który możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach), Kourion znany jest z pięknych mozaik zdobiących podłogi.

Omodos

Urocza wioska w górach Troödos, położona ok. 42km na północny zachód od Limassol. Szczerze polecamy spędzenie tu kilku godzin na leniwym spacerze po uliczkach. Można zajść do klasztoru, zjeść obiad i obkupić się w trochę pamiątek. Wioska podobno słynie z produkcji wina – niestety nie było dane nam sprawdzić bo ja karmiłam Nella piersią i byłam już w ciąży z Nikosiem a Fryderyk robił za kierowcę.

Nie zapomnijcie zajrzeć do klasztoru. Można wejść do kościoła, zapalić świeczki, pospacerować po dziedzińcu. Nie pamiętam czy była informacja o zakrywaniu ramion, ale ogólnie to dobra praktyka mieć ze sobą zawsze jakąś chustę czy cienką koszulę, którą można narzucić w takiej sytuacji.

Ku naszemu zaskoczeniu było dość tłoczno.

Lefkara

Lefkara to wioska znana z koronek (jest nawet specjalne słowo na te wytwory: lefkaritika. Wioska ma kilka uroczych uliczek do pospacerowania.

Nella wstaje często o 5:00 rano, także o 7:00 to my już jesteśmy zwarci i gotowi do zwiedzania. Tak oto trafiliśmy do Lefkary gdy noga żadnego innego turysty jeszcze tam nie stanęła (tego dnia). Puste uliczki, spokój i chłód w gratisie. Głodne brzuchy też. Także nie przyjeżdżajcie zbyt rano, bo nie uda Wam się tu na pewno wypić kawy ani zjeść śniadania (przed 10:00 – 11:00).

Lefkara jest bardzo malowniczą wioską i zdecydowanie warto tu wpaść na kilka godzin. Nie jest to wycieczka całodzienna. Jeśli Wasze dzieci nie mają nic przeciwko przejazdom (nasza córka ma…) to z powodzeniem możecie tego samego dnia odwiedzić jeszcze jedną czy dwie inne wioski w okolicy.

Lefkara leży około 43 kilometry od Larnaki, żeby tu dojechać trzeba jechać drogami A5, A1 and E105. Parking znaleźliśmy na miejscu, po prostu jadąc uliczką i zaparkowaliśmy tam, gdzie stały inne samochody.

Larnaka

Cape Greco

Cape Greco to przylądek na wschodnim wybrzeżu Cypru, który można (trzeba!) odwiedzić. Piękne formacje skalne, lazurowo i błękitna woda robią robotę.

Sea Caves Jaskinie w skałach
Jaskinie w skałach Sea Caves

Zwiedzać można samochodem, ale można też kładem – szczególnie gdy punktem startowym jest Agya Napa – to tylko 7 kilometrów. Zwiedzając z dzieckiem raczej zostałabym przy samochodzie. Podczas przejazdów dziecko odpocznie przynajmniej od palącego słońca.

Cape Greco jest parkiem narodowym, ale wstęp jest darmowy. W parku wytyczone są ścieżki piesze i rowerowe, także jak mamy ochotę na zwiedzanie bardziej sportowe, można wybrać się na półdniową wycieczkę – bez dzieci raczej uda się w pół dnia wszystko obejść. Tylko trzeba pamiętać, że jest gorąco, świeci słońce, nie ma nigdzie cienia i, hmm, wspominałam, że jest gorąco? 😉

Miejsca, które warto zobaczyć to:

 1. Punkt widokowy Cavos (i Pomnik Pokoju)
 2. Kamara Tou Koraka (pol. Łuk Wron) 
 3. Kaplica Ayioi Anargyroi z ukrytymi schodami i widokiem na jaskinie morskie
 4. Most Miłości (łuk Monachus Monachus)
 5. See Caves
Most Miłości łuk Monachus Monachus
Kamara Tou Koraka (pol. Łuk Wron) 

Jedzenie – co zjeść na Cyprze

Halloumi

Tydzień na Cyprze – jak zaplanować zwiedzanie

My spędziliśmy na Cyprze 11 pełnych dni, z czego 6 nocy spaliśmy w Peyia i 5 nocy w Mazotos blisko Limassol. Pierwsze 3 dni było leniwe, bo czekaliśmy na znajomych a Fryderyk pracował zdalnie. Ten czas spędziliśmy głównie przy basenie i zwiedzając okolicę.

DZIEŃ 1: Przylot do Larnaki o 21:00, przejazd do domku

DZIEŃ 2 Basen/plaża

DZIEŃ 3 Półwysep Avakas

DZIEŃ 4 Park Archeologiczny w Pafos

DZIEŃ 5 Skały Afrodyty i Kourion

DZIEŃ 6 Omodos

DZIEŃ 7 Lefkara

DZIEŃ 8 Cape Greco

DZIEŃ 9: Nikozja

Całodzienna wycieczka do stolicy Cypru, Nikozji.

DZIEŃ 10 plażowanie/basen

DZIEŃ 11 powrót

Zajrzyj jeszcze tutaj

Używamy ciasteczek. Zgadzam się Czytaj więcej >>