Mimo, że Cypr nas nie zachwycił, to polecamy go na wakacje z dziećmi. Małe odległości i dużo atrakcji poza samą plażą to wystarczające powody, żeby odwiedzić Cypr z dzieckiem.
My byliśmy na Cyprze na majówkę z Nellą, gdy miała rok i 8 miesięcy. Zabraliśmy ze sobą już wtedy wielki fotelik Axkid Minikid (zapakowany po naszemu w folię bąbelkową).
SPIS TREŚCI
- Dojazd – jak dostać się na Cypr?
- Kiedy jechać – pogoda na Cyprze
- Gdzie się zatrzymać – noclegi na Cyprze
- Wschód
- Południe
- Zachód
- Cypr samochodem
- Cypr co zwiedzać
- Mapa
- Paphos
- Avakas
- Tombs of the Kings
- Limassol
- Kourion
- Omodos
- Larnaka
- Ayia Napa
- Lefkara
- Nikozja
- Jedzenie
- Cypr z dziećmi – jak zaplanować i co zobaczyć
- Co jeszcze można zrobić na Cyprze z dziećmi
Jak dostać się na Cypr
Bezpośrednie loty z Polski na Cypr oferują linie lotnicze LOT, Ryanair i Wizz Air. Lot trwa około 3,5h w jedną stronę. Można polecieć bezpośrednio do Larnaki (bliżej wschodniego wybrzeża) lub Pafos (na zachodzie). Jeśli celujecie tylko w plażowanie to zdecydowanie Larnaka będzie dla Was wygodniejsza.
Kiedy jechać na Cypr – pogoda
W zależności od preferencji pogodowych, wizytę na Cyprze można rozważać przez cały rok.
Zimą temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni, za to w górach można zobaczyć śnieg.
Na tradycyjne ciepłe i słoneczne wakacje najlepiej wybrać się między majem a lipcem. Najlepszy okres na wizytę na Cyprze to maj i czerwiec – jest sucho, a temperatura powietrza powinna oscylować między 20 a 30 stopni.
Lipiec i sierpień mogą być dla co niektórych zbyt gorące – temperatura powietrza może często przekraczać 35 stopni w dzień, w nocy powinno być ok 25.
We wrześniu temperatura znowu spada i
Cypr z dzieckiem– gdzie się zatrzymać – noclegi na Cyprze
Najpopularniejszy kurort to Agya Napa.
Jeśli nastawaisz się na sporo zwiedzania to warto rozważyć nocleg w pobliżu Limmasol – będzie wystarczająco blisko, żeby dojechać na plaże w Aqya Napa a jednocześnie pozwiedzać wisoki w górach.
Zachód wyspy – okolice Pafos – są zdecydowanie najmniej popularne. Nie znaczy, że tu nie ma plaż czy kurortów. Jest ich po prostu mniej.
Cypr samochodem
Drogi
Drogi na Cyprze są w dobrym stanie,
Autostrady
Parkingi
Z parkowaniem samochodu nigdy nie mieliśmy problemów. W pobliżu każdej atrakcji zawsze znajdzie się miejsce, niekiedy są to parkingi płatne.
Kultura jazdy
Jeździ się zupełnie normlanie, nie ma co się obawiać wypożyczenia auta.
Cypr z dzieckiem – co zwiedzać
Paphos
Nea Kato Paphos – Paphos Archeological Park
Położone w Pafos stanowisko archeologiczne to pozostałości starożytnego miasta grecko-rzymskiego. Na wizytę można spokojnie przeznaczyć kilka godizn, bo jest po czym chodzić. Dużo słońca, mało cienia i pewne odległości do przejscia na pewno nie sprzyjają szybkiemu zwiedzaniu z dzieckiem. Warto zabrać ze sobą wodę i przekąski dla dziecka bo na terenie nie bardzo można cokolwiek kupić.
Oprócz imponujących ruin można tu zobaczyć piękne mozaiki zdobiąće podłogi i ściany budynków.
Wstęp jest płatny, parking dla samochodów znajduje się bezpośrednio przy wejściu. Można zwiedzać z wózkiem dziecięcym, tylko w niektórych miejscach są schody. Wtedy na czas zwiedzania wózek można na chwilę zostawić a dziecko wziąć w rękach.
Kanion Avakas na Półwyspie Akamas
Bardzo przyjemne miejsce na spędzenie kilku godzin. Trasa jest płaska, ale nie można jej przejść z wózkiem. Polecamy zabrać nosidełko. Warto wybrać się rano, zanim słońce będzie mocno grzać. Niesienie dziecka w słońcu a dodatkowo chronienie go przed słńcem może być bardzo męczące. W pewnym momencie przejście do dalszej części kanionu wymaga wejścia do wody. Jeśli nie chcemy zawracać przy pierwszej wodzie to warto zabrać odpowiednie buty, w których można chodzić w wodzie. Od parkingu do mejsca gdzie zaczyna się kanion trzeba trochę iść, także nie zniechęcajcie się. Koniecznie weźcie wodę bo po drodze nic nie ma.
Tombs of the King
Grobowce królewskie zdecydowanie warto odwiedzić. Nie jest to duży kompleks, ale można zrobić fajne zdjęcia w klimacie Indiany Johnsa ;). Teren jest płaski, ale do większości grobowców schodzi się na dół po schodach, także wózek trzeba zostawić na górze.
Limassol
Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)
Położone między Limmasol a Pafos formacje skalne to jedna z najpopularniejszych atrakcji Cypru. Spodziewajcie się tu tłumów. Jeśli jedziecie samochodem to nawigacja poprowadzi was bez problemu, poza tym już z daleka będziecie wiedzieć, żę to tu po kolejce samochodów i autokarów zaparkowanych wzdłuż drogi.
Skały nie zrobiły na nas zupełnie żadnego wrażenia, być może dlatego, że było pochmurno i wyglądały po prostu jak skały w wodzie jakich wiele. Fajna jest za to plaża z otoczakami.
Przy skałach można się kąpać. Było chłodno i mimo to widzieliśmy kilku śmiałków. My na kąpiel się nie zdecydowaliśmy, za to po drugiej stronie drogi (można przejść tunelem podziemnym) są pyszne lody i te polecamy.
Wizyta na Skałach Afrodyty to maksymalnie 1-2 godziny, chyba że mamy ambicję obejść wszystko.
Kourion
Kourion to stanowisko archeologiczne położone 13 kilometrów na zachód od Limmasol. Są to pozostałości starożytnego miasta-państwa istniejącego między II wiekiem przed naszą erą a II wiekiem naszej ery.
Oprócz imponującego amfiteatru (który możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach), Kourion znany jest z pięknych mozaik zdobiących podłogi.
Omodos
Urocza wioska w górach Troödos, położona ok. 42km na północny zachód od Limassol. Szczerze polecamy spędzenie tu kilku godzin na leniwym spacerze po uliczkach. Można zajść do klasztoru, zjeść obiad i obkupić się w trochę pamiątek. Wioska podobno słynie z produkcji wina – niestety nie było dane nam sprawdzić bo ja karmiłam Nella piersią i byłam już w ciąży z Nikosiem a Fryderyk robił za kierowcę.
Nie zapomnijcie zajrzeć do klasztoru. Można wejść do kościoła, zapalić świeczki, pospacerować po dziedzińcu. Nie pamiętam czy była informacja o zakrywaniu ramion, ale ogólnie to dobra praktyka mieć ze sobą zawsze jakąś chustę czy cienką koszulę, którą można narzucić w takiej sytuacji.
Ku naszemu zaskoczeniu było dość tłoczno.
Lefkara
Lefkara to wioska znana z koronek (jest nawet specjalne słowo na te wytwory: lefkaritika. Wioska ma kilka uroczych uliczek do pospacerowania.
Nella wstaje często o 5:00 rano, także o 7:00 to my już jesteśmy zwarci i gotowi do zwiedzania. Tak oto trafiliśmy do Lefkary gdy noga żadnego innego turysty jeszcze tam nie stanęła (tego dnia). Puste uliczki, spokój i chłód w gratisie. Głodne brzuchy też. Także nie przyjeżdżajcie zbyt rano, bo nie uda Wam się tu na pewno wypić kawy ani zjeść śniadania (przed 10:00 – 11:00).
Lefkara jest bardzo malowniczą wioską i zdecydowanie warto tu wpaść na kilka godzin. Nie jest to wycieczka całodzienna. Jeśli Wasze dzieci nie mają nic przeciwko przejazdom (nasza córka ma…) to z powodzeniem możecie tego samego dnia odwiedzić jeszcze jedną czy dwie inne wioski w okolicy.
Lefkara leży około 43 kilometry od Larnaki, żeby tu dojechać trzeba jechać drogami A5, A1 and E105. Parking znaleźliśmy na miejscu, po prostu jadąc uliczką i zaparkowaliśmy tam, gdzie stały inne samochody.
Larnaka
Cape Greco
Cape Greco to przylądek na wschodnim wybrzeżu Cypru, który można (trzeba!) odwiedzić. Piękne formacje skalne, lazurowo i błękitna woda robią robotę.
Zwiedzać można samochodem, ale można też kładem – szczególnie gdy punktem startowym jest Agya Napa – to tylko 7 kilometrów. Zwiedzając z dzieckiem raczej zostałabym przy samochodzie. Podczas przejazdów dziecko odpocznie przynajmniej od palącego słońca.
Cape Greco jest parkiem narodowym, ale wstęp jest darmowy. W parku wytyczone są ścieżki piesze i rowerowe, także jak mamy ochotę na zwiedzanie bardziej sportowe, można wybrać się na półdniową wycieczkę – bez dzieci raczej uda się w pół dnia wszystko obejść. Tylko trzeba pamiętać, że jest gorąco, świeci słońce, nie ma nigdzie cienia i, hmm, wspominałam, że jest gorąco? 😉
Miejsca, które warto zobaczyć to:
- Punkt widokowy Cavos (i Pomnik Pokoju)
- Kamara Tou Koraka (pol. Łuk Wron)
- Kaplica Ayioi Anargyroi z ukrytymi schodami i widokiem na jaskinie morskie
- Most Miłości (łuk Monachus Monachus)
- See Caves
Jedzenie – co zjeść na Cyprze
Halloumi
Tydzień na Cyprze – jak zaplanować zwiedzanie
My spędziliśmy na Cyprze 11 pełnych dni, z czego 6 nocy spaliśmy w Peyia i 5 nocy w Mazotos blisko Limassol. Pierwsze 3 dni było leniwe, bo czekaliśmy na znajomych a Fryderyk pracował zdalnie. Ten czas spędziliśmy głównie przy basenie i zwiedzając okolicę.
DZIEŃ 1: Przylot do Larnaki o 21:00, przejazd do domku
DZIEŃ 2 Basen/plaża
DZIEŃ 3 Półwysep Avakas
DZIEŃ 4 Park Archeologiczny w Pafos
DZIEŃ 5 Skały Afrodyty i Kourion
DZIEŃ 6 Omodos
DZIEŃ 7 Lefkara
DZIEŃ 8 Cape Greco
DZIEŃ 9: Nikozja
Całodzienna wycieczka do stolicy Cypru, Nikozji.
DZIEŃ 10 plażowanie/basen
DZIEŃ 11 powrót
***