Home EuropaAnglia Jak dojechać z lotniska do centrum Londynu

Jak dojechać z lotniska do centrum Londynu

by Monika Kondej
3405 views

W Londynie jest 5 lotnisk. Bezpośrednie loty do/z Polski obsługują lotniska Stansted, Luton i Heathrow. Cena, czas przejazdu i środki transportu zależą od lotniska.

Stansted – www.stanstedairport.com

Jeśli lecimy z polski liniami Ryanair to wylądujemy na lotnisku Stansted. Lotnisko znajduje się 60 kilometrów od Londynu. Oficjalne informacje o możliwościach dojazdu ze Stansted można znaleźć tutaj: www.stanstedairport.com

Autobus

Dworzec autobusowy jest zaraz przy wyjściu z lotniska. Mamy do wyboru 3 przewoźników: National ExpressTerravision oraz easyBus. Bilety kupuje się na stanowisku zaraz przy wyjściu z lotniska. W zależności od trasy autobusy mają różne oznaczenia, ceny i czas przejazdu:

AutobusPrzystankiOdjazdyCzas przejazduCena
(w jedną stronę)
National Express A6London Victoriaco 15 minut85-100 minut£10.50
National Express A9Stratford i London Liverpool Streetco 20 minut45-60minut£8.50
Terravision A50London Victoriaco 20 minut75 minut£9
Terravision A51London Liverpool Streetco 30 minut55 minut£9
Terravision A52London Stratfordco 30 minut40 minutod £6
easyBus EB2Baker Street, Londonco 20 minut75 minod £2

Pociąg

Na Stansted peron kolejowy znajduje się dokładnie pod terminalem, także bardzo łatwo na niego trafić – wystarczy zjechać windą (jedyną, która tam jest) na poziom niżej i od razu jesteśmy na peronie.

Pociąg, który jeździ między lotniskiem a centrum Londynu to Stansted Express – www.stanstedexpress.com. Przystanek po drodze to Tottenham Hale (tutaj można przesiąść się na metro – Victoria Line) oraz przystanek w centrum – Liverpool Street. Stacja Liverpool Street jest bardzo duża i można na niej przesiąść się w autobus lub metro (linie metra na tej stacji to: Central Line, Circle, Metropolitan, Hammersmith & City), które nas dowiozą w wybrane miejsce w Londynie.

Pociąg odjeżdża co 15 minut przez całą dobę, czas przejazdu to około 50 minut. Nie trzeba kupować biletu na konkretną godzinę. Gdy kupujemy bilet w dwie strony, wystarczy podać pierwszą datę.

Ze stacji Liverpool Street pociągi odjeżdżają z różnych peronów, dlatego trzeba to sprawdzić na stacji bezpośrednio przed odjazdem.

Ile kosztuje bilet

Cena biletu zależy od liczby osób, najtaniej udało nam się kupić za 24 funty za 1 osobę w 2 strony. Często są promocje i wychodzi niewiele drożej niż autobus. Warto rezerwować z wyprzedzeniem, można to zrobić tutaj: www.stanstedexpress.com

Luton – www.london-luton.co.uk

Jeśli lecimy z Polski linią WizzAir to wylądujemy na lotnisku Luton. Lotnisko znajduje się 51 kilometrów od Londynu.

Oficjalne informacje o dojeździe można znaleźć tutaj

Autobus

Dworzec autobusowy jest zaraz przy wyjściu z lotniska. Mamy do wyboru 3 przewoźników: National ExpressGreenLine757 oraz easyBus. Bilety na autobus można kupić na specjalnym stanowisku na lotnisku lub online.

National Express To najsensowniejsza opcja. Przystanki w Londynie to: Finchley Road, St. John’s Wood, Marylebone, Portman Square, Golders Green, Victoria Rail Station and Victoria Coach Station.

GreenLine757 jeździ na London Victoria, z przystanku numer 7, rozkład tego autobusu jest dziwny i chyba ma milion przystanków po drodze, więc nie polecamy, ale jeśli ktoś jest chętny to szczegóły tutaj

easyBus jeździ na Baker Street, odjazd z lotniska z przystanku numer 9, co 10-20 minut, 60 minut cena od £2

Pociąg

Z Luton do centrum jeżdżą 2 rodzaje pociągów: First Capital Connect oraz East Midlands Trains.

First Capital Connect – jeździ z Luton Airport Parkway na stację St. Pancras International, przejazd trwa około 25 minut.

East Midlands Trains – jeździ z Luton Airport Parkway na stację London Kings Cross St Pancras. Przejazd trwa około 21 minut.

Na Luton stacja kolejowa znajduje się poza lotniskiem. Nazwa stacji to Luton Airport Parkway. Na stację trzeba dojechać autobusem, zajmuje to około 10 minut. Autobusy odjeżdżają sprzed terminalu ze stanowiska 1 (Bay1).

Uwaga: Przy kupowaniu biletu na pociąg warto zwrócić uwagę na nazwę przystanku. Luton Airport Parkway to nazwa stacji, na której zatrzymują się pociągi. London Luton to nazwa przystanku przy lotnisku. Bilet na przejazd autobusem będzie wliczony w cenę biletu na pociąg jeśli przy kupowaniu zaznaczymy przystanek London Luton. Jeśli okaże się, że nasz bilet nie obejmuje przejazdu autobusem, wtedy będziemy musieli zapłacić oddzielnie – cena: £1.60 w jedną stronę, £2.70 w dwie strony (płatność tylko gotówką).

Heathrow – www.heathrowairport.com

Z Polski na Heathtrow lata m.in. LOT. Lotnisko leży w obrębie miasta. Do centrum można dojechać metrem, pociągiem lub autobusem. Oficjalne informacje o transporcie między lotniskiem a centrum tutaj: www.heathrowairport.com

Jak dojechać do centrum

Metro

Najtaniej z lotniska Heathrow do centrum dojechać metrem. Lotnisko ma 5 terminali i 3 stacje metra, na linii Picadilly. Terminale 1, 2 oraz 3 mają wspólną stację metra, do której trzeba kawałek iść różnymi przejściami między terminalami, ale przejścia te są dobrze oznakowane. Terminal 4 oraz terminal 5 mają oddzielne stacje metra, po jednej na każdym terminalu i znajdują się one w „piwnicach” terminali.

Cena biletu:

Lotnisko znajduje się w 6 strefie biletowej:

£5,50 bilet jednorazowy

£5 w godzinach szczytu i £3 poza godzinami szczytu karta Oyster w opcji Pay as you

Uwaga: metro nie jeździ całą dobę!

Pociąg

Z Heathrow do centrum jeżdżą 2 rodzaje pociągów: Heathrow Express i Heathrow Connect.

Heathrow Express – jeździ na stację London Paddington, bez przystanków po drodze. Odjeżdża przez całą dobę co 15 minut. Bilety można kupować online, w pociągu oraz na stacji.

Cena biletu:

£21 (w jedną stronę) i £34 (w dwie strony) – przy zakupie z wyprzedzeniem

£26 (w jedną stronę) i £39 (w dwie strony) – jeśli kupujemy bilet w pociągu.

Heathrow Connect – ma 6 przystanków po drodze, cena biletu zależy od tego gdzie wysiadamy/wsiadamy. Odjeżdża co 30 minut.

Cena biletu i przystanki:
Hayes & Harlington: £5.90.
Southall: £6.80.
Hanwell: £6.80.
West Ealing: £7.70.
Ealing Broadway: £7.70.
London Paddington: £9.90.

London City – www.londoncityairport.com

Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Londynu na lotnisko London City. Ale są z Zurichu, więc dodajemy do naszej listy 🙂

Oficjalne informacje o transporcie między lotniskiem a centrum miasta tutaj

Jak dojechać do centrum

Dojazd do centrum Londynu jest bardzo łatwy – na lotnisko dojeżdża kolejka DLR – Dockland Light Railway. Czas przejazdu na stację Bank w centrum Londynu to około 25 minut. Jest to stacja końcowa DLR, gdzie możemy przesiąść się na inne linie metra: Central, Circle, District, Northern oraz Waterloo&City. Kolejką DLR możemy bez przesiadki dojechać także na Stratford.

Ile kosztuje przejazd

Lotnisko znajduje się w południowo-wschodniej części Londynu, jest to 3 strefa biletowa.

karta Oyster pay as you go: £3,20 w godzinach szczytu i £2,70 poza godzinami szczytu

bilet jednorazowy: £4,70

Gatwick – www.gatwickairport.com

Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Londynu na lotnisko Gatwick, dlatego na razie nic o nim nie będziemy pisać. Międzyczasie oficjalne informacje możecie znaleźć tutaj

To tyle o lotniskach, jeśli macie jakieś pytanie to chętnie odpowiemy.

A o tym jak w Londynie działa metro, dlaczego bilety jednorazowe są tak drogie i co to jest karta Oyster możecie przeczytać w poście z zeszłego tygodnia: Transport publiczny w Londynie.

Używamy ciasteczek. Zgadzam się Czytaj więcej >>