A ile będzie Was to kosztowało? To pytanie słyszeliśmy chyba najczęściej, przygotowując się do naszego rocznego wyjazdu. Nigdy nie robiliśmy z tego tajemnicy i dziś piszemy wprost, ile trzeba mieć, żeby przez rok jeździć sobie po świecie.
Zatem, żeby nie trzymać w niepewności, roczna podróż dookoła świata to koszt około $30 na osobę na dzień. Zaokrąglając, potrzebujemy $1,000 na osobę na jeden miesiąc podróżowania. Oczywiście mówimy tutaj o podróżowaniu backpackerskim, czyli śpimy w hostelach, korzystamy z transportu publicznego, jemy tam, gdzie miejscowi.
Koszty rocznej podróży po świecie
Nasza stawka, $30 na osobę na dzień to stawka uśredniona. Oczywiście jej wysokość zależy od całej masy czynników, które tę stawkę mogą zwiększyć lub zmniejszyć:
• Odwiedzane kraje – przykładowo Indie czy Kambodża są bardzo tanie, nasz koszt pobytu tam to średnio $15-$20 na osobę na dzień, natomiast Chiny, Singapur czy Australia są oczywiście droższe.
• Styl podróżowania – spaliśmy głównie w hostelach, najczęściej wybieraliśmy pokoje dwuosobowe, ale w droższych miejscach, np. Chiny, przeważnie spaliśmy w dormitoriach.
• Środki transportu – przemieszczaliśmy się prawie wyłącznie transportem publicznym, z połączeń lotniczych korzystaliśmy tylko, gdy nie było innej opcji.
• Jedzenie – stołowanie się głównie na tak zwanej ulicy.
Podsumowując, aby mieścić się w tej średniej stawce $30, wydatki trzeba monitorować i kontrolować. Nie znaczy to, że trzeba sobie czegoś odmawiać. Ja nie przypominam sobie, żebyśmy z czegoś zrezygnowali ze względu na cenę. Zobaczyliśmy wszystko to, co chcieliśmy zobaczyć, dojechaliśmy wszędzie tam, gdzie mieliśmy w planach. Po prostu czasem trzeba trochę dłużej poszukać żeby znaleźć tańszy pokój (który nadal spełnia Twoje standardy) czy zamiast klimatyzowanym autobusem z turystami pojechać lokalnym autobusem z miejscowymi (co zresztą jest o wiele fajniejsze).
Opierając się o doświadczenia z naszej rocznej podróży po Azji i Australii, uważam, że przyjęcie takiej stawki, $30 na dzień, jest bezpiecznym punktem wyjścia.
Wyjeżdżając w podróż mieliśmy właśnie tyle zgromadzone na koncie, co pozwoliło nam na spędzenie 9 miesięcy w Azji i 3 miesięcy w Australii, a po powrocie mieliśmy jeszcze 15 tysięcy złotych na start. W to wliczone są absolutnie wszystkie wydatki, które ponieśliśmy, czyli przykładowo bilety lotnicze (jedynie oprócz pierwszego, z Warszawy do Hong Kongu), zakup samochodu w Australii (który potem sprzedaliśmy, więc ten wydatek się zwrócił), nowe ubrania, zakup sprzętu na trek wokół Annapurny, mnóstwo pamiątek, które wysłaliśmy pocztą z Nepalu, wizy wyrabiane po drodze.
Koszty przygotowań do wyjazdu
Stawka $30 na osobę na dzień, to stawka od momentu wystartowania podróży. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wszystkie koszty związane z przygotowaniami, czyli przykładowo:
• Szczepienia – mogą kosztować nawet tysiąc złotych na osobę.
• Zakupy – możesz potrzebować odpowiednich ubrań, obiektywu do aparatu albo plecaka.
• Koszty związane z wyprowadzką – np. kary za zerwanie umów, rachunki, kredyt.
Koszty związane z przygotowaniami są bardzo indywidualne, więc nie podaję, ile nas to wyniosło, bo nawet nie wiem. My planowaliśmy naszą podróż przez kilka lat, dzięki czemu niektóre wydatki rozłożyliśmy w czasie, przykładowo aparat fotograficzny i obiektywy kupiliśmy na ponad rok wcześniej, nie robiliśmy też wszystkich szczepień, bo niektóre jeszcze były ważne z poprzednich wyjazdów.
Już wiecie ile, teraz pora zacząć oszczędzać. O tym jak taką kwotę zebrać piszemy w tekście Skąd wziąć pieniądze na podróż dookoła świata.