W Dubaju byliśmy w grudniu 2017 roku. Nasza córka miała wtedy niecałe cztery miesiące i był to nasz pierwszy egzotyczny wyjazd z niemowlakiem. Wybraliśmy Dubaj i uważamy, że jest to idealny kierunek na egzotyczne wakacje z małym dzieckiem, szczególnie w czasie polskiej zimy.
Dubaj z niemowlakiem – polecamy!
- Krótki lot bez przesiadki: Lot poniżej 10 godzin
- Klimat: Ciepło, ale nie upalnie. W miesiącach zimowych temperatura w Dubaju spada poniżej 30 stopni, dzięki czemu jest wystarczająco ciepło, żeby plażować i kąpać się w oceanie, natomiast nie jest zbyt gorąco. Wieczorami nawet bywa chłodnawo (o zgrozo, poniżej 25 stopni i lekki wiaterek).
- Służba zdrowia: Z szybkim dostępem do opieki medycznej na wysokim poziomie.
- Kultura: Egzotycznie, ale “cywilizowanie”.
- Atrakcje: Nie za dużo zwiedzania, ale nie pod znakiem leżenia na plaży.
- Idealna różnica czasu: W stosunku do Polski 3 godziny, do UK 4 godziny różnicy. Gdy w Dubaju jest 23:00, w UK dopiero 19:00. Dzięki temu nie tylko unika się uciążliwego przestawiania dziecka na inny czas, ale wręcz korzysta z tej różnicy. My funkcjonowaliśmy według czasu brytyjskiego dzięki czemu kładliśmy Małą spać o 23:00 (dla niej to była 19:00) i dzięki temu mogliśmy zaliczyć niejeden spacer po zmroku bo nie musieliśmy być na 19:00 w hotelu.
Na co trzeba zaszczepić niemowlaka
O tym czy szczepić i na co, zazwyczaj sprawdzamy na stronie amerykańskiej agencji ds. chorób tropikalnych – CDC , którą bardzo polecam.
W Dubaju wystarczą szczepienia ze standardowego kalendarza szczepień, czyli odra, świnka, różyczka, błonnica, tężec, krztusiec, ospa wietrzna.
Dodatkowe zalecane szczepienia to WZW A i dur brzuszny. Chorobami tymi można zarazić się przez kontakt z zakażoną żywnością lub wodą, dlatego najlepiej nie podawać dzieciom wody z kranu i surowych, niemytych owoców czy warzyw.
W ZEA i Dubaju nie ma zagrożenia malarią, dengą ani żółtą febrą.
Czy w Dubaju jest bezpiecznie
Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie są bardzo bezpieczne dla turystów. W Global Peace Index ZEA zajmują 45 miejsce (Polska: 32, Wielka Brytania: 57). Wysoki poziom życia, surowe prawo i rozwinięty system monitoringu sprawiają, że pospolite przestępstwa praktycznie nie dotyczą turystów.
Dubaj to jedno z tych miast, w których można włóczyć się późną nocą bez obaw o swoje zdrowie. Nikt nie pokusi się na nasz telefon czy zawartość torebki. Rozsądek oczywiście warto zachować, ale jest to miejsce o wiele bezpieczniejsze niż większość europejskich stolic.
Jest to kraj muzułmański i wielu osobom od razu nasuwa się pytanie o terroryzm. Zatem według Global Terrorism Index w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zagrożenie terroryzmem jest niższe niż w Polsce. Im wyższe miejsce w rankingu tym zagrożenie mniejsze: ZEA – 127 miejsce, Polska – 102, Wielka Brytania: 28.
Dubaj z dzieckiem – wynająć samochód czy wystarczy transport publiczny
Dubaj jest bardzo rozległym miastem. Bardzo. I stwierdzamy to my – mieszkający w Londynie, który do małych też nie należy. Jeśli planujesz zwiedzać Dubaj z niemowlakiem, to warto wziąć to pod uwagę. Ale do rzeczy: Dotarcie do wielu atrakcji może zająć godzinę, niezależnie czy będziemy poruszać się metrem czy samochodem.
Wynajem samochodu to naszym zdaniem najlepsze rozwiązanie, szczególnie, że w pobliżu każdej atrakcji można znaleźć darmowy parking, najczęściej w centrum handlowym.
Niestety wiele dróg poza miastem jest płatnych.
Dubaj z dzieckiem a transport publiczny
Transport publiczny, czyli metro, tramwaje i autobusy docierają w większość turystycznych miejsc a przewóz wózka jest oczywiście darmowy. Zawsze jednak trzeba potem jeszcze przejść kilka czy kilkanaście minut.
Dwa problemy:
- Słońce i upał – Kilkunastominutowy spacer w palącym słońcu nie jest problem dla zwykłych turystów, ale z niemowlakiem, którego nie wolno wystawiać na słońce może być uciążliwe.
- Chodniki, a raczej ich brak – Chodniki, które urywają się niespodziewanie, są pochyłe albo zastawione przez samochody i rowery.
Gdzie się zatrzymać – hotele przyjazne dzieciom w Dubaju
Wybierając hotel najlepiej wcześniej zdecydować czy chcemy zwiedzać czy plażować. Dubaj jest bardzo rozległym miastem, dostanie się do wielu atrakcji może zając nawet ponad godzinę (niezależnie czy pojedziemy samochodem, taksówką czy transportem publicznym).
Wybraliśmy kilka hoteli, które naszym zdaniem są godne uwagi. Zatrzymaliśmy się w pierwszym z nich, bo akurat w tym terminie był najtańszy.
- Savoy Suites Hotel Apartment – tutaj się zatrzymaliśmy; hotel z basenem na dachu, we wschodniej części miasta.
- Al Khoory Atrium – hotel 10 minut pieszo od Mall of the Emirates (ze stokiem narciarskim), oraz 10 minut metrem od Mariny, basen, parking, spa
Dubaj z niemowlakiem i karmienie piersią
Dubaj jest bardzo nowoczesnym miastem, ale trochę obawiałam się jak to będzie zwiedzać miasto z niemowlakiem. Okazało się, że niepotrzebnie.
Oczywiście zawsze starałam się karmić tak, żeby ludzie dookoła nie widzieli że karmię. Długa, szeroka chusta do zakrycia jest niezbędna! Jak tylko było to możliwe szliśmy do kawiarni i siadaliśmy przy stoliku gdzieś w rogu (znalezienie kawiarni raczej nie nigdy nie było problemem).
Zdarzyło mi się też karmić na przystanku czy na stacji metra w toalecie dla matki z dzieckiem. Niestety nie ma tam krzeseł, ale jest naprawdę bardzo czysto i zdecydowanie polecam jeśli nie można czekać.
Jedzenie w Dubaju – co zje małe dziecko
Często słyszę pytania czy w Dubaju mieliśmy problemy żołądkowe. Nie mieliśmy.
Rozumiem obawy – wiele osób patrzy na Dubaj przez pryzmat powszechnej opinii o innych krajach arabskich – Egipcie czy Tunezji. Tam podobno rewelacje żołądkowe to norma (nie byliśmy, także nie możemy skomentować).
Dubaj to nowoczesne, zachodnie miasto. Są tam przeróżne restauracje: lokalne, międzynarodowe, sieciówkowe, rodzinne. Nie można tego porównać do jedzenia tzw. street food’ów w Azji. Szansa na problemy żołądkowe jest taka sama jak przy wyjeździe do Londynu, Barcelony czy Pragi.
Czytaj także: Największe atrakcje Dubaju – co zwiedzać
Jak zwiedzać Dubaj z niemowlakiem w wózku
Dubaj jest niezwykle przyjazny rodzinom z dziećmi. Zdecydowana większość atrakcji jest dostępna dla rodzin z wózkami. Wszędzie są windy lub podjazdy.
- Akwarium i Underwater Zoo w The Dubai Mall – Ogromne akwarium widać z zewnątrz bez konieczności kupowania biletu i wchodzenia do środka. Warto jednak skusić się na wizytę. Całość jest przystosowana do wózków, zwiedzanie zajmuje około godziny – dwóch. Kolorowe rybki i inne pływające stworzenia są ciekawą atrakcją już dla trzymiesięcznego niemowlaka (sprawdzone!).
- Pokaz fontann przy Burj Khalifa – The Dubai Fountain – Pokazy odbywają się co pół godziny. Pokazy po zmroku są bardzo oblegane i trudno znaleźć miejsce przy barierce. Żeby mieć lepszy widok warto usiąść na kolację lub przekąskę w którejś z restauracji wzdłuż pormenady. Ceny są porównywalne z innymi restauracjami. Sam pokaz jest darmowy.
- Najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa– Wejście na platformę widokową znajduje się w centrum The Dubai Mall. Za niemowlaka oczywiście nie trzeba płacić. Niestety kolejki są bardzo długie, dlatego aby uniknąć długiego czekania warto kupić wcześniej na Grouponie wejście priorytetowe. Na górę nie można zabrać wózka (można zostawić w przechowalni), dziecko trzeba wziąć na rękach. Można wypożyczyć bezpłatnie nosidełko (albo użyć własnego).
- Zakupy na ostatnim piętrze The Dubai Mall – Najpopularniejsze marki odzieżowe mają tutaj swoje sklepy z asortymentem dla dzieci. Większość przekraczała jednak nasz budżet.
- Plażowanie – Na większości plaż można wypożyczyć leżaki i parasole, jednak koszt może przestraszyć. Warto mieć ze sobą namiot albo inny rodzaj osłony dla niemowlaka, bo słońce jest naprawdę silne.
Gdzie pospacerować z wózkiem gdy niemowlak śpi:
- Dubai Marina – Momentami trudno o cień, ale jest spokojnie i przede wszystkim dłuuugo po płaskim – raj jeśli musisz spacerować z dzieckiem w wózku (wiadomo, jak przestaniesz to się obudzi…)
- Dubai Creek – Trochę głośnawo momentami, ale płasko i szeroko.
- The Gold Souk – Podobnie jak leżący po drugiej stronie Dubai Creek, głośnawy, ale bez schodów i wygodnie dla wózka.
- Spacer po Dubai Canal Boardwalk
- Centra handlowe: The Dubai Mall i The Mall of the Emirates – Ogromne centra handlowe, idealne gdy potrzebujemy się schłodzić i skryć przed słońcem. Polecamy piętra z ekskluzywnymi markami – są mniej zatłoczone i jest tam o wiele ciszej.
Dubaj z dzieckiem – atrakcje dla nieco większych dzieci
Dubaj wydaje się rajem dla dzieci. Na każdym kroku napotykaliśmy atrakcje, które na pewno spodobałyby się naszej Nelli, ale dopiero za kilka lat. Podajemy zatem kilka miejsc, o których wiemy, że istnieją, ale których oczywiście nie mieliśmy okazji sprawdzić.
- Dubai Parks and Resorts – Kilka tematycznych parków rozrywki zlokalizowanych w jednym miejscu: Legoland, Riverland, Bollywood, Motiongate.
- Aquaventure Waterpark – Wodny park rozrywki w hotelu Atlantis na sztucznej wyspie, podobno najlepszy w całym kraju. Spokojnie można spędzić tu cały dzień.
- Sandboarding na pustyni – Nieodłączny element większości wycieczek na pustynię. Z Dubaju taką wycieczkę można zrobić w kilka godzin.
- Lodowisko – Czynne cały rok lodowisko w The Mall of the Emirates.
- Stok narciarski – Ski Dubai w The Mall of the Emirates nie trzeba chyba reklamować. To nie tylko stok z najprawdziwszym wyciągiem, ale też przestrzeń do jazdy na sankach i innego śnieżnego szaleństwa. Czynne cały rok.
- Wild Wadi Waterpark – kolejny park wodny.