Lot samolotem z niemowlakiem, w dodatku pierwszy, może nieco przerażać. Wszystkiego przewidzieć się nie da, ale zebraliśmy tutaj odpowiedzi na często zadawane pytania – powinno to pomóc przygotować się do pierwszego lotu.
Jak przygotować się do pierwszej podróży samolotem z dzieckiem
- Zaplanuj więcej czasu na lotnisku – bądź conajmniej 2h przed odlotem
- Zabierz jak najmniejszy bagaż
- Zamów dodatkowe siedzenie – to może kosztować mniej niż opłata za niemowlaka
- Jeśli karmisz piersią, zarezerwuj miejsce przy oknie dla komfortowego karmienia
- Karm dziecko w trakcie startu i lądowania, żeby uniknąć problemu z uszami
- Jeśli oddajesz wózek do luku zabierz ze sobą nosidełko, ale nie chustę
Jeśli planujesz lot samolotem z niemowlakiem to koniecznie zobacz nasz poradnik – Wózek w samolocie dla niemowlaka. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Kiedy pierwszy lot samolotem z niemowlakiem
Latać mogą już noworodki po ukończeniu tygodnia życia. Najlepiej jednak poczekać do ukończenia przez dziecko dwóch miesięcy. Do tego czasu niemowlak jest szczególnie podatny na infekcje.
To kiedy i jak daleko lecieć to już każdy musi sam zdecydować, w zależności od sytuacji i potrzeb. Ja należę do osób raczej ostrożnych i lot z dwumiesięcznym dzieckiem wydaje mi się zupełnie rozsądny,szczególnie na krótkiej trasie. Ale są osoby, które nawet rocznego dziecka nie wzięłyby w taką podróż.
Jak daleko lecieć
W miarę możliwości warto najpierw wybrać lot krótszy, do 2-3 godzin. Pozwoli to przetestować poruszanie się po lotnisku z dzieckiem i dodatkowym bagażem. Poćwiczymy sobie karmienie, przewijanie i zabawianie dziecka na pokładzie.
Nasz pierwszy lot trwał około dwóch godzin i była to trasa z Londynu do Polski. Córka miała już wtedy ponad 2 miesiące. Gdy miała 4,5 miesiąca lecieliśmy 6h do Dubaju. Lot zniosła dobrze, ale wymagało to od nas trochę wysiłku – suche powietrze, inne płaczące dzieci, hałas – to wszystko może być męczące dla tak małego dziecka i łatwiej zaczyna marudzić.
Lecieć w dzień czy nocą
Krótki lot
- W przypadku krótkiego lotu warto lecieć w dzień, najlepiej w porze drzemki dziecka.
- Nie polecam wylotów wczesnym rankiem, gdy dojazd na lotnisko wymaga od nas pobudki w środku nocy. Jeśli nasze niemowlę często budzi się w nocy może to skończyć się dla nas całkowicie nieprzespaną nocą.
- Nie polecam też lądowań późniejszym popołudniem – samoloty niestety lubią się spóźniać i jest duże ryzyko, że nie zdążymy dojechać do miejsca docelowego przed porą spania niemowlaka.
Długi lot
- Lot nocny może okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy nasze niemowlę nie ma tendencji do częstych pobudek.
- Warto wtedy zarezerwować tzw. bassinet, czyli kołyskę dla dziecka, do której można odłożyć dziecko.
Z niemowlakiem na lotnisku
Zaplanuj więcej czasu
Przemieszczanie się z dzieckiem po lotnisku jest wolniejsze. Nigdy nie wiadomo kiedy wypadnie zmienić pieluszkę, nakarmić albo polulać niemowlaka, często akurat gdy jesteśmy w środku kolejki do nadania bagażu albo kontroli bezpieczeństwa. Dlatego dobrze być co najmniej 2 godziny przed odlotem.
Nadanie bagażu
- Jeśli nie nadajemy bagażu, i tak musimy stać w kolejce aby otrzymać tag do wózka (nawet jeśli zabieramy go ze sobą do schodów samolotu).
- Jeśli wózek nadajemy jako bagaż, może się okazać, że trzeba go jeszcze zanieść do punktu dla bagażu ponadwymiarowego (poinformuje o tym obsługa).
Kontrola bezpieczeństwa
- Warto wcześniej zaplanować kwestię kontroli bezpieczeństwa, żeby nie zabrakło nam rąk.
- Podczas kontroli z wózka trzeba wyjąć wszystkie rzeczy.
- Jeśli trzymamy dziecko w chuście lub nosidle, również trzeba je wyjąć.
Czy można przenieść wodę i jedzenie dla niemowlaka przez kontrolę bezpieczeństwa?
Lecąc z niemowlakiem możemy przenieść wszystko co mieści się w kategorii leki lub jedzenie dla dziecka.
- Płyny mogą mieć więcej niż 100 ml.
- Można zabrać wodę w butelce, termosie albo innym naczyniu.
- Wszystkie te rzeczy trzeba wyjąć z bagażu i położyć na tacy, żeby obsługa miała do nich łatwy dostęp.
- Woda jest testowana, niezależnie czy jest to wrzątek w termosie czy mineralna w nieotwartej butelce.
Z niemowlakiem w samolocie
Czy dostanę na pokładzie wrzątek dla niemowlaka?
Warto pamiętać, że do samolotu można wnieść własną wodę (przykładowo wrzątek w termosie). Łatwiej jednak poprosić stewardesy o wrzątek.
Nie zawsze dostaniemy wrzątek od razu, czasem będzie trzeba trochę zaczekać, ale nie ma powodu, dla którego stewardesy odmówiłyby podania wrzątku – oczywiście bezpłatnie.
Dodatkowe siedzenie dla niemowlaka w samolocie
Dzieci do drugiego roku życia muszą siedzieć na kolanach rodziców w czasie startu, lądowania i turbulencji. Jeśli chcemy zapewnić sobie dodatkową przestrzeń warto postarać się o dodatkowe siedzenie.
Obsługa w samolotach jest bardzo pomocna gdy chodzi o dzieci i chętnie pomaga przesiadać się tak, aby rodzice mieli dodatkowe siedzenie.Jest to jednak możliwe tylko gdy w samolocie jest trochę wolnych miejsc.
W przypadku lotów z Londynu do Polski zdarza się to jednak rzadko (przynajmniej my tak trafiamy, że przeważnie samolot jest pełny).
Dodatkowe siedzenie
Jeśli nie chcemy zdawać się na szczęście lub przypadek, można wykupić dodatkowe siedzenie.
W przypadku tanich linii lotniczych dodatkowy bilet kosztuje niewiele więcej, a często nawet mniej niż opłata za dziecko (której w tym przypadku już nie trzeba ponosić).
Rozwiązanie fantastyczne, szczególnie dla mniejszych niemowlaczków. Korzystamy z tej opcji do tej pory, zawsze gdy lecimy tanimi liniami i oddzielny bilet jest niewiele droższy od Infant Fee.
Przewijak
O ile w samolocie zawsze jest przewijak to ma on jednak mikroskopijne rozmiary (przynajmniej w tanich liniach) i nie jestem pewna czy kilkumiesięczne dziecko można tam komfortowo przebrać. Tutaj też pomocne będzie dodatkowe siedzenie.
W co ubrać siebie i niemowlaka
Pytanie sprowadza się do tego, czy pakować malucha w kombinezony (piszę tu o podróżowaniu jesienią lub zimą) czy wystarczą kocyki.
Moim zdaniem lepiej odpuścić sobie wszelkie kombinezony. Lepiej mieć dwa grubsze kocyki, którymi można otulić dziecko na czas przejścia do samolotu, jeśli akurat nie ma wejścia rękawem. Kocyki można szybko zdjąć albo narzucić, więc mniejsze ryzyko, że dziecko się spoci. Jakoś nie wyobrażam sobie pakowania malucha w kombinezon na ciasnym samolotowym siedzeniu tylko po to, żeby po dziesięciu minutach zdejmować na lotnisku, a potem od nowa zakładać do przejścia do samochodu.
Dla mam karmiących piersią kwestia odpowiedniego ubrania to nic nowego i w przypadku lotu samolotem sprawdzi się wszystko to co sprawdza się w innych miejscach publicznych. Warto zawsze mieć ze sobą zapasową bluzkę, szczególnie na początku przygody z karmieniem.
Lot samolotem z niemowlakiem – bagaż podręczny
Jak spakować bagaż do samolotu
Nie wiem jak mały musiałby być bagaż, żeby mimo wszystko nie okazało się, że i tak jest go za dużo.
- Podczas pierwszego lotu z córką spakowaliśmy się w dwa plecaki, walizkę i torbę od wózka z rzeczami dla Małej.
- Korzystając z tego, że Ryanair zabiera za darmo podręczny bagaż do luku zaplanowaliśmy, że jeden plecak i walizkę oddamy, a na pokład zabierzemy tylko drugi plecak i małą torbę.
- Nauczeni poprzednimi wyjazdami na wszelki wypadek drogie i niezbędne rzeczy spakowaliśmy do bagażu, który zabraliśmy na pokład.
- Przy okazji – przy niemowlaku świetnie sprawdza się pakowanie w plecak. Obydwie ręce są wtedy wolne i można jeszcze dziecko trzymać i walizkę pchać, albo wózek.
Lot samolotem z niemowlakiem – co spakować w podręczną torbę dla niemowlaka do samolotu
- Pieluszki – Jedna pieluszka na każdą godzinę lotu, to powinno dać wystarczający zapas.
- Mata do przewijania – W samolotach są przewijaki, ale są zimne i nieprzyjemne.
- Maść do pupci – Takiemu maluchowi smaruje się pupcię przy każdym przewijaniu, przyda się na pewno.
- Ubranka na zmianę dla dziecka – Zazwyczaj biorę 2-3 bodaski na zmianę, maksymalnie 2 pary spodenek i koszulek.
- Cienka czapeczka – W przypadku najmłodszych niemowlaczków, gdyby przyszło nam spacerowanie z maluszkiem między siedzeniami.
- Kocyk – Żeby położyć na nim dziecko na siedzeniu albo przykryć gdyby klimatyzacja szalała.
- Zabawki – U nas podczas pierwszych lotów najlepiej sprawdziła się podróżna karuzelka, którą można montować na wiele sposobów.. Najlepiej wziąć maksymalnie dwie zabawki, którymi dziecko lubi bawić się w domu. Oprócz karuzelki hitem była pluszowa książeczka.
- Ubranie na zmianę dla mamy – Nie chodzi tylko o ulewanie, ale też inne przygody, które mogą spotkać mamy na początku karmienia piersią.
Lot samolotem z niemowlakiem – przydatne linki
- Ryanair – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o lot z niemowlakiem
- Wizzair – podstawowe informacje dotyczące lotu z niemowlakiem
- Easy Jet – lot z niemowlakiem lub dzieckiem